Близнюки-медалісти: з глибинки до Москви
Близнюки Коля і Толя Тузенко прогриміли в Україні в 2007 році, коли поділили перше місце на міжнародній олімпіаді з математики в Парижі. Вони тоді були восьмикласниками із села Баланівка у Волинській області.
Їх відразу ж забрали в Київ, до фізико-математичного ліцею університету Шевченка. І вже під його крилом вони одержали срібні медалі на міжнародних олімпіадах з фізики в Мексиці, Хорватії та Казахстані.
Самостійними хлопчики стали ще в 14 – у рідну Баланівку приїжджали тільки на канікули, а жили в студентському гуртожитку. Цього року хлопці закінчили 11 клас на відмінно.
«Уперше, до речі, в історії ліцею «олімпіадники» (та ще й міжнародного класу) стали золотими медалістами», – розповідає заступник директора ліцею Катерина Давидова. «У нас планка дуже висока, з 300 учнів медалі тільки в трьох», – наголошує вона.
Зараз брати обживаються в Москві. «Відмовилися від президентської стипендії і пільгових умов від провідних вузів на користь Московського фізико-технічного інституту – він один із найкращих у такій спеціалізації у світі. В Україні рівних йому вузів немає. У хлопців у групі – на фізиці твердого тіла – всього 8 студентів», – розповідає Дмитро Пилипович.
Крім видатних здібностей, у хлопчиків є й одна загадка: брати Тузенко – справжні близнюки – ніхто з них у навчанні не лідирує.
«Сьогодні на одну тисячну попереду Коля, потім Льоня, – розповідає Катерина Йосипівна. – Ми навіть експерименти проводили – розсаджували їх у різні аудиторії, а вони навіть задачі, які можна вирішити різними способами, вирішували однаково. А коли одному стало зле на обласній олімпіаді і його забрала «швидка», другий теж не зміг виступати».
«До слова, казахстанські медалі на олімпіаді з фізики в них срібні лише наполовину. Одному з близнюків тоді дали перше, а іншому – друге місце. Тож від золота вони відмовилися, щоб в обох був однаковий результат. І тоді перше віддали дівчинці з 3-го місця», – додає вона.