Розкішні краєвиди сіверської природи, поєднані з мальовничими деснянськими плесами, кремезні та могутні велетні дуби – з найдавнішими осередками цивілізації (Мезинської Пізньопалеолітичної стоянки), цілюще, настояне на різнотрав’ї, повітря в поєднанні з кришталево чистою джерельною водою – все це є чарівною казкою Мезинського національного природного парку.
Листяні ліси у ярах і балках дають притулок десятку видів папоротей та семи видам лісових орхідей. Листки папороті “Страусове перо” можуть сягати до 2 метрів довжиною, а зарості хвоща зимуючого в ярах повертають мандрівника до часів динозаврів.
Навесні і восени долиною Десни мігрує величезна кількість птахів. Тут побачите гусей, чаплю сіру, шуліку чорного. У листяних лісах мешкають лисиця, дикий кабан, косулі. На вікових дубах в червні влаштовують лицарські турніри жуки-олені, на заплавних деснянських луках у різнотрав’ї квітів бенкетують різнобарвні метелики.
Вільні води Десни є домом для 46 видів риб. Серед них рідкісні марена дніпровська, йорж-носар, минь річковий, стерлядь.
Окрім природніх скарбів, на території парку є ще близько 50 пам’яток археології. Серед них всесвітньо відома Мезинська палеолітична стоянка, вік якої нараховує майже 20 тисяч років. Зануритися в історію регіону, починаючи від палеоліту, можна, побувавши у місцевих музеях.