Перші пересувні бібліотеки: “абеткові” верблюди, книгоноші-вершниці, ретроавто

Нині пересувні бібліотеки допомагають забезпечити літературою жителів невеликих віддалених населених пунктів, де немає власної книгозбірні. Однак спочатку такі бібліотеки належали дуже заможним людям, які брали книги з собою, щоб не нудьгувати під час подорожей. Напевно, перша пересувна книгозбірня з’явилась у Х столітті. В ті часи жив у Персії візир Сахіб, який дуже полюбляв читати. Навіть під час походів він не розлучався з бібліотекою. 400 вірних верблюдів возили 117 тисяч дорогоцінних книг слідами вченого візира. Тварини йшли за абеткою. Якщо під час мандрівки Сахібу хотілося прочитати твір автора, прізвище якого розпочинається на певну літеру, то він міг зупинитися біля конкретного верблюда, не витрачаючи багато часу на пошук потрібної книги.
Робити власні пересувні бібліотечки досить компактними та зручними навчилися європейці XVII століття. Книги для таких бібліотек видавалися у мініатюрному форматі та не займали багато місця. А щоб вони не розгубилися в дорозі – виготовлявся спеціальний дерев’яний футляр. Ось так виглядає мандрівна бібліотечка, створена у 1617 р. на замовлення англійського адвоката Вільяма Гейквелла. Вона містить 50 книг. Три бібліотеки, що належали адвокату, зберігаються у колекціях Британської бібліотеки, Гантінгтонської бібліотеки та у Музеї мистецтв Толідо.Перша пересувна бібліотека у сучасному розумінні з’явилася у 1857 році в англійському місті Воррінгтон. Це була звичайна підвода. За перший рік обслуговування мешканцям роздали близько 12 тисяч книг. Ідея була підхоплена лише на початку ХХ століття, спершу в США, а згодом — в усьому світі.
Перша в світі пересувна бібліотека для широких верств населення

В 30-х роках ХХ століття в США була розроблена державна програма, за якою бібліотекарі доставляли книги до найвіддаленіших і важкодоступних місцевостей. Так уряд намагався соціалізувати мешканців віддалених куточків країни, які навіть не мали змоги відвідувати школу. Бібліотекаркам же (а в той час, як і зараз, це були переважно жінки) довелося опанувати мистецтво верхової їзди.Загін бібліотекарок-вершниць

Згодом пересувні бібліотеки “оселилися” в автомобілях, автобусах, вантажівках. А в Мюнхені 20-х років навіть працювала бібліотека-трамвай.
Бібліобус, штат Меріленд, США, 1916 рік
Бібліотека-трамвай, Мюнхен, Німеччина, 20-ті роки ХХ ст.

Запись опубликована в рубрике МетодКомпот. Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>