Конгресів Яр. Мальовнича Україна

Конгресів Яр або Гельмерсенів яр – геологічна пам’ятка природи загальнодержавного значення у місті Лисичанськ Луганської області. Оголошено територією природно-заповідного фонду розпорядженням Ради Міністрів УРСР № 780 від 14.10.1975 року.Являє собою унікальне природне геологічне відслонення зони Північно-Донецького насуву – одного з найбільших диз’юнктивних (розривних) утворень Північного Донбасу середньокам’яновугільного віку. Розріз є одним з небагатьох на Донбасі, який добре ілюструє зчленування карбонових і верхньокрейдових утворень. Тут відслонюються пласти пісковиків, аргілітів, алевролітів, вапняків середнього карбону, які насунені на верхню крейду.

У класичному розумінні геології старіші за віком породи знаходяться глибше, а зверху, рік за роком, період за періодом, нашаровуються молодші, в чіткій хронологічній послідовності. Але іноді ця шарувата пачка, під дією тектонічних сил, зсувається та мнеться в складки, або навіть перевертається, що й сталося з Північно-Донецьким насувом. Тут старіші породи кам’яновугільного періоду перекрили молодші, крейдяного періоду. І через це відслонення у Конгресовому ярі має велике науково-пізнавальне значення.

Запись опубликована в рубрике Мальовнича Україна. Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>